Tiesa ar mitas? Skrydžiai skatina gripo virusų plitimą

Tiesa – gripui plisti reikalingos palankios oro sąlygos
Tiesa ar mitas? Skrydžiai skatina gripo virusų plitimą

Kiekvieną rudenį galima pamatyti žiniasklaidos pranešimų, mokyklų pranešimų ir su sveikatos priežiūra susijusių institucijų įspėjimų apie gripo sezoną. Kodėl būtent šiuo metu? Moksliniais tyrimais įrodyta, kad gripo sezoną veikia įvairių veiksnių tarpusavio sąveika. Šie veiksniai apima visuotines ir vietos oro sąlygas, nuo kurių priklauso virusų gyvybingumas http://wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/list, žmonių sąlytis, pavyzdžiui, žmonių sambūriai arba kelionės lėktuvu; žmonių imuninės sistemos ir gripo virusų prisitaikymas naujoms atmainoms sukurti.1

Gripo sukėlėjai ir skrydžiai
Daugybė veiksnių, skatinančių gripo plitimą, galėtų padėti rasti paaiškinimą, kodėl gripo sezonas sutampa su intensyvesniu skrydžių laiku žiemos mėnesiais, tačiau nepastebimas aktyviuoju atostogų kelionių laikotarpiu vasarą.

Skrydžiai, ypač šaltaisiais ir sausaisiais žiemos mėnesiais, gali skatinti gripo viruso paplitimą po visą šalį, nors virusas gali išplisti ir be jų pagalbos. Harvardo ir Masačusetso technologijų instituto Sveikatos mokslų ir technologijų skyriaus (Harvard-MIT Division of Health Sciences and Technology) atliktais tyrimais nustatyta, kad JAV vidaus skrydžių bendrovių skrydžių skaičius lapkritį, ypač apie Padėkos dieną, buvo tikslus gripo viruso išplitimo greičio rodiklis.2 Tyrimų metu taip pat nustatyta, kad pagal tarptautinius rugsėjo skrydžius buvo galima prognozuoti aktyviausią gripo sezono laikotarpį. Šių tyrimų išvadas vėliau patvirtino 2001–2002 m. gripo sezono vėlavimas, kuris sutapo su tarptautinio oro eismo apimties sumažėjimu po rugsėjo 11 d. teroro aktų. Rodikliai grįžo į savo vietas, suaktyvėjus oro eismui.2 Kartu nesenoje Bajardi (Bajardi, et al.) publikacijoje iškelta mintis, kad oro eismo apribojimai dėl H1N1 (kiaulių gripas) nesugebėjo padėti apriboti viruso paplitimo, t. y. gripo virusui paplisti nereikia lėktuvo.3

Nors peršalimo ir gripo virusai gali plisti nepaisant oro eismo, lėktuvais skraidantys žmonės ir mikrobai greitai juda po visą šalį. Šiuo metų laikotarpiu orui pasausėjus ir žmonėms daugiau laiko praleidžiant patalpose, ligų sukėlėjams suteikiama galimybė išgyventi ir migruoti.

Ką jūs galite padaryti, kad kelionėje išvengtumėte peršalimą ir gripą sukeliančių virusų
To neįmanoma išvengti, mikrobai visvien plis, o peršalimo ir gripo sezonas ateis ir praeis. Dabar, kai žinote, kad oro eismas gali paskatinti virusų plitimą, jūs galite imtis atitinkamų priemonių prieš vykdami į kelionę ir jos metu, kad apsaugotumėte savo ir kitų sveikatą.

JAV ligų kontrolės ir prevencijos institucijos rekomenduoja4:


1 Lofgren, E., Fefferman, N. H., Naumov, E. N., et al. Influenza seasonality: underlying causes and modeling theories. Journal of Virology. 200781:5429–5436.

2 Brownstein, J. S., Wolfe, C. J., Mandl, K.D. Empirical evidence for the effect of airline travel on inter-regional influenza spread in the United States. PLoS Medicine. 2006 Sep; 3(10):1826–1835: e401. Available at: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=pubmed&cmd=Retrieve&list_uids=16968115.

3 Bajardi, P., Poletto, C., Ramasco, J. J., et al. Human mobility networks, travel restrictions, and the global spread of 2009 H1N1 pandemic. PLoS One. 2011 Jan 31;6(1):1-8:e16591.

4 Centers for Disease Control and Prevention (CDC). Flu-Free, Healthy Travel This Winter. Available at: http://www.cdc.gov/Features/WinterTravel/.  Accessed October 2015.

{Wick} TriFlunex

Wick TriFlunex

{Wick} Dioppex

Wick Dioppex

{Wick} Sinex

Wick Sinex

{Wick} Sinomist

Wick Sinomist

{Wick} ExPexin

Wick ExPexin
Nereceptiniai vaistiniai preparatai.
Prašome įdėmiai perskaityti pakuotės lapelį ir vaistą vartoti, kaip nurodyta. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti Jūsų sveikatai.
Jei simptomai nepraeina ar atsirado šalutinis poveikis, dėl tolesnio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku.